Překrásný den přátelé, na dnešní recept jsem se taak moc těšila! Ti z Vás, kdo sledujete můj Instagram @ohhoneycz jste možná zaznamenali, že jsem v polovině února byla na kurzu vaření, který jsem dostala k narozeninám a tématem tohoto kurzu bylo dochucování a tajemství páté chuti umami. Kurz vedla Jana Bilíková z pražské restaurace Ambiente a tento můj recept je právě inspirovaný receptem, který jsme si na kurzu pod jejím vedením ve dvojicích připravovali, Jani moc děkuju za inspiraci! Musím říct, že jsem byla poprvé na kurzu vaření a byla jsem opravdu nadšená a určitě to nebyl můj poslední kurz. Ráda bych vám tedy napsala více o chuti umami. Umami je tzv. pátá chuť a byla objevena ve 20. století profesorem Ikedou v kombu řase v Japonsku. Přesněji se jedná o chuť kyseliny glutamové a její soli, která zvyšuje celkovou chutnost pokrmu a díky tomu už nemusíme použít tolik soli, cukru nebo tuku k dochucení pokrmu. Proto je chuť umami také velmi zdravá. Jedná se tedy o ideální poměry chuti sladké, slané, kyselé a hořké. Výsledkem je dokonalá chuť, na které si snadno vybudujete až přímo závislost a budete se k ní rádi vracet. V největší míře s chutí umami pracuje japonská kuchyně, ale chuť umami jistě doma vytváříte a podvědomě hledáte i vy, jen o tom nevíte. První poznanou chutí umami je pro nás mateřské mléko. Nejvíce chuti umami se přirozeně vyskytuje v potravinách jako jsou rajčata, sušená rajčata, miso pasta, čaj, lahůdkové droždí, droždí, ančovičky, lanýže, řasa kombu, černé olivy…ale také všeobecně v těch, které jsou fermentované, zrající, ostařené, opečené, uzené, grilované..k tomu všemu však také můžeme umami chuť vytvořit/podpořit vhodnou kombinací použitých potravin. V tomto salátu je tato chuť vystavěna na zálivce a kombinaci zvolených surovin. Zatímco houby, sušená rajčata a salát jsou chutě slané, cuketa s medem je trochu nasládlá stejně jako granátové jablko. Vše dokonale podtrhne zálivka, která je kombinací slané, kyselé a pálivé chuti. Dalším bodem jsou bylinky. Můžete použít bylinku, kterou zrovna máte po ruce, nebo si dát více práce a sehnat si některé z výborných asijských bylinek, jako je například perila. Našla jsem krásné a přehledné webové stránky www.asijskebylinky.cz, kde najdete všechny informace o těchto bylinkách pěkně v kostce a určitě je seženete v tržnici Sapa. Já jsem zrovna měla doma čerstvě naklíčenou řeřichu, tak jsem jí použila, ale těším se, že taky zkusím kombo s některou z asijských bylinek. Kombinacím se meze nekladou, a proto zkoušejte i různé jiné verze salátu, je to na vás, pro každého znamená chuť umami jinou kombinaci! Já jsem zjistila, že jsem často chuť umami vlastně hledala nebo i v receptech využívala, ale netušila jsem, že je to umami. Teď jsem moc ráda, že to vím, protože se budu snažit tuto chuť použít o to víc a cíleně. U umami pokrmů je také důležité doplnit k nim správně nápoje jako například víno, které dokáže chuť ještě více podpořit. K tomuto salátku se skvěle hodí lehčí, kyselejší bílé víno.
TIP: Pro sytější variantu salátu můžeme přidat také uvařenou quinou, rýži, bulgur nebo kuskus. Zálivku si můžeme připravit i předem nebo ve větším množství a uchovat v lednici.
Umami salát s pečenou cuketou a houbami
Vytisknout receptIngredience
- 4 hrsti směsi salátových listů a rukoly (můžeme použít i pouze salát bez rukoly nebo naopak pouze rukolu)
- 2 menší cukety (možno použít také lilek, batáty nebo dýni)
- 250g žampiónů nebo žampiónu portobello (houby můžeme i zcela vynechat)
- semínka z 1 granátového jablka (lze nahradit jiným sladším ovocem)
- 2-3 sušená rajčata (naložená v oleji)
- oříšky či semínka k podávání (použila jsem směs piniových, dýňových, lněného a slunečnicového)
- čerstvé bylinky k podávání - např. perila, koriandr, máta nebo řeřicha
- 1 lžička medu
- lanýžový olej (možno vynechat)
- sůl a pepř
- Na zálivku:
- 2 lžíce mandlového nebo arašídového másla (ne sladkého)
- 2 lžíce sojové omáčky (používám Kikkoman)
- 2 lžíce bílého vinného octa
- 2 lžíce panenského olivového oleje
- sušené chilli dle chuti
Postup
- Připravíme si zálivku. V misce spolu promícháme všechny ingredience na zálivku a ochutnáváme, dle chuti případně přidáme ocet nebo olej, nebo sojovku.
- Cuketu nakrájíme na malé kostičky a posolíme, necháme ji cca 30 minut „vypotit“ přebytečnou tekutinu odlijeme. Cuketu opepříme a upečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů dozlatova. Houby také nakrájíme na kostičky, ochutíme solí a pepřem, lanýžovým olejem a také upečeme dozlatova, spolu s cuketou, trvá to cca 15 minut. Po upečení cuketu zakapeme tekutým medem.
- Sušená rajčata si nakrájíme na kousky. Granátové jablko rozkrojíme na dvě části a vyjmeme semínka.
- Do mísy navrstvíme salát, přidáme upečené houby a cuketu, nakrájená sušená rajčata a granátové jablko. Přidáme zálivku a důkladně promícháme. Na závěr přidáme natrhané bylinky a semínka. Ihned podáváme. Dobrou chuť!
1 komentář
Very interesting topic, thanks for posting.Money from blog