Vánočka to jsou zkrátka Vánoce. Zároveň je to jeden z nejsložitějších receptů na provedení, kdy zkrátka někdy musí být přítomno cosi mezi nebem a zemí v kombinaci s precizní přípravou a zkušeností, aby se perfektně povedla. Naše děti milují vánočku bez ničeho, takže nic nepřidávám, ale mám ráda i s rozinkami. Všeobecně doporučuji se rozhodně zaměřit při její přípravě na následující:
- Před přípravou si nejprve přečtu celý recept (to platí ostatně pro všechny recepty :))
- Kvalita použitých surovin je ZÁSADNÍ!!! tedy rozhodně používám kvalitní máslo, mléko, droždí i mouku, na surovinách nešetřím a sáhnu po těch prověřených, žádné experimentování! Nevyplatí se ani příliš experimentovat s receptem a měnit poměry surovin.
- Kynutí je jeden z nejhezčích procesů při pečení, je to ale taky proces, při kterém se toho může nejvíce po…, takže nesmí nakynout moc ani málo, nejlépe tak akorát, necháme tedy kynout klidně i 3 hodiny, ale na třikrát, tzn. třikrát těsto propracujeme a necháme opět kynout…i přesto je ale kynutí i dílem toho cosi mezi nebem a zemí, o čem jsem se zmínila :).
- Pečení – tedy teplota je neméně důležitá, nesmíte péct na moc ani na málo..začneme na 180 stupních a po asi 5/10 minutách stáhneme na 160 stupňů, rozhodně se vyplatí vánočku stále kontrolovat, protože se raz dva připálí…
- Některé problémy jako sesunutí nebo prasknutí jsou většinou způsobené nevhodným výsledným nakynutím – většinou nedostatečným, dále se to častěji stává při větší vánočce, tzn. na začátek zkuste třeba vánočku ze 400 g mouky, tedy menší. Dále je důležité vánočku často v troubě otáčet (třeba i 3-4 krát)..je to vlastně takové miminko, o které je potřeba se dost starat :D..
- Nepodceňujte hnětení, to je také velice důležitá část a čím důkladnější, tím lepší. 10 minut je minimum!
- Zapletení – to také může být oříšek! Zkoušela jsem z 9, 6 i 7 pramenů a vše se dá, jen to chce hodně trpělivost a video návod (já jsem si ho našla na Youtube).
Jaká je Vaše zkušenost s pečením vánočky?
Ingredience
- 1 kg hladké špaldové mouky (může být i klasik hladká)
- 180 g krupicového cukru
- 1-2 sáčky vanilkového cukru
- 460 ml plnotučného! mléka bez laktózy nebo klasického
- 200 g másla bez laktózy nebo klasického
- 4 vejce
- 1 kostka droždí
- 1 menší lžička soli
- 1 lžička skořice nebo 1 lžička citronové kůry
- 1 vejce na potření
- mandlové lupínky na posypání povrchu
Postup
- Mouku prosejeme do veliké mísy nebo přímo do mísy robota. Uprostřed vytvoříme důlek, do kterého nasypeme trochu cukru, přidáme rozdrobené droždí a zalijeme trochou vlažného mléka, krátce necháme vzejít kvásek. Potom přidáme zbylý cukr, mléko, vanilkový cukr, vejce, sůl a skořici nebo citronovou kůru. Těsto začneme propracovávat a postupně přidáme rozpuštěné vlažné máslo.
- Těsto hněteme minimálně 10 minut (nejlépe pomocí robota). Chceme-li, tak do těsta nakonec zapracujeme rozinky/brusinky/mandle. Těsto zakryjeme a necháme v teple asi 2-3 hodiny kynout, během této doby ho několikrát propracujeme rukama a necháme opět kynout.
- Vykynuté těsto propracujeme a rozdělíme na požadovaný počet stejných dílů, které vyválíme na prameny. Prameny do sebe zapleteme požadovaným způsobem. Vánočku zafixujeme dle potřeby špejlemi a potřeme vodou, zakrytou necháme kynout do dvojnásobného objemu (asi 30 minut). Poté ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme nasekanými mandlemi. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů asi 10 minut, poté teplotu snížíme na 160 stupňů a pečeme dalších asi 20-30 minut zakrytou alobalem, pravidelně ji otáčíme a kontrolujeme, ke konci pečení alobal odstraníme. Dobrou chuť!
1 komentář
Very interesting details you have observed, thanks for putting up.Expand blog